solunum.gen.tr
solunum

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletisim

Canlılarda Solunum

Canlılarda Solunum, tek hücreli varlıklarda solunum gazlarının hücreye giriş çıkışı, hücre yüzeyinden geçiş (difüzyon) ile sağlanmaktadır.
Çok hücreli organizmalar arasında yer alan süngerler ve sölenterelerde de, özelleşmiş bir solunum sistemi yoktur. Bunlarda tek hücreli canlılarda olduğu gibi sudaki erimiş olan oksijeni bedenin üstüyle alır, CO2 yi de aynı bu şekilde suya terkederler.

Solunumda Kullanılan Organlar,

Deri Yoluyla Solunum,

Bedenin dış yüzeyini örtmüş vaziyette olan deri gaz değişimini sağlar. Alınan oksijen iç dokulara difüzyonla veyahut da kanla taşınır. Bu solunum faaliyetini yapan, yassı ve yuvarlak bir yapıya sahip olan solucanlarda dolaşım sistemi ve kan yoktur. Toprakta yer alan solucanlarının tek katlı bir epitel dokudan oluşmaktadır. Derilerinde bulunan Goblet hücresi çıkarmış oldukları mukoz salgıyla vücut yüzeyinin sürekli nemli kalmasını sağlarlar.
Kurbağa ve semenderlerin erginlerinde esas solunum organı akciğer organıdır. Nemli olan deri gerekli oksijenin yaklaşık olarak %25 inin alınmasını sağlar. Memeli canlılarda da kısmi deri solunumu vardır. Fakat alınan oksijenin oranı çok azdır. (yaklaşık olarak % 1 kadar)

Trakeler Solunum,

Eklembacaklılar arasında yer alan Böcekler, fazla ayaklılar, bazı kabuklu canlılar ve Araknitlerde trake solunumu yaptığı görülmektedir. Trake solunumu dokularda yer alan hücrelere kadar sokulmuş boru sistemidir.

Trakeler oksijen'i doğrudan hücrelere taşımaktadır. Bu hayvanların kanı oksijen ve karbondioksit taşımada görev yapmazlar. Bu sebeple kanlarında oksijen taşır durumdaki solunum pigmentleri bulunmamaktadır. Kanları renksiz bir haldedir. Trakelere gazın giriş ve çıkışı vücut ile kanat hareketleri yardımıyla sağlanmaktadır.

Solungaçlı Solunumu,


Suda yaşayan canlılarda görülür. Kurbağa larvaları, denizde yaşayan solucanlar, birkaç yumuşakçalar türü, kabuklular ve balık türlerinde bulunur. Solungacı bulunan canlılar suda çözünmüş vaziyetteki oksijeni alacak şekilde özelleş olan, yaprak ya da tüy biçimindeki yapılardır.

Akciğer Yoluyla Solunum,

Kurbağa ve Semenderlerin erginlerinde, Sürüngen, Kuş ve Memelilerin hepsinde görülmektedir. Akciğer genişliği ve yüzeyleri organizma gruplarının enerji gereksinimlerine göre değişkenlik gösterebilir. Kuşların solunum sisteminde akciğer ve hava keseleri bulunmaktadır.

Canlılarda Solunum

Hava keseleri vücuttaki birçok kemiğin iç kısımlarına kadar uzanır. Kuşların akciğerlerinde alveol yoktur. Hava keseleri hava depolamaya yarar ve körük türünde fonksiyon yapmaktadır. Kuşların kemik boşlukları hava taşımaya yarar. Bu yapıdan dolayı kuşlar yükseklerde çok rahat uçabilmektedirler.

Solunum Sistemiyle Alakalı Yapılanların Özellikleri 

  • Solunum organlarında yer alan duvarların gaz giriş çıkışını kolaylaştırmaya yarayacak şekilde ince bir yapıya sahiptirler. 
  • Solunum organlarında bulunan tabakalar yüzeyin genişlemesi sebebiyle difüzyon imkanının artmasına olanak sağlar. Örneğin; akçiğerdeki alveollerin tüm yüzeyi yaklaşık olarak 100m2 dir. 
  • Solunum gazlarının giriş-çıkışı yaptığı yerlerdeki yüzeyler nemlidir.

Birden Çok Solunum Organı Taşıyan Hayvanlar,

  • Akciğer sahibi balıklarda (yani Dipneusti) iki adet solunum organı faaliyet gösterir. Bu balıklar nehirlerde hayatlarını sürdürür, bu süre içerisinde solungaçlarını kullanırlar.
  • Su yüzeyine dönerek hava keselerini iyice dolduran balıklar, sular çekildiğinde çamur altına girerler. Hava kesesindeki havayla uzun bir süre hayatlarını sürdürürler.
  • Semender ve kurbağalar larva devresinde tamamen suda yaşadıklarından dolayı solungaç solunumu yapmaktadırlar. Yetişkin hale gelen kurbağalarda solungaç ilerleyen zamanlarda kaybolur ve yerini akciğer alır. Yetişkin kurbağa hem deriyle, hem de akciğer yoluyla solunum yapmaktadır. Kurbağalar derilerini nemli halde tutmak için genellikle nemli ortamlarda yaşamaktadırlar. Kurak durumdaki ortamda kurbağa, uzun zaman yaşayamaz.

İnsanlarda Solunum Sistemi,

İnsanda solunum sistemi akciğerler hava taşıyan borulardan oluşmaktadır. Burun, gırtlak,  ağız, yutak,soluk borusu ve bronş solunum sırasında aktif olan yapılardır. 

Solunum Sisteminde Yer Alan Bazı Bölümler,

Burun : Burunun yapısı, havayı temizlemek, vücuda nemlendirme ve ısıtmaya yönelik olduğu için, havanın girişinde bu bölümün önemi çok daha büyüktür.

Soluk Borusu (Trake) : Ağız boşluğunun son bölümündeki yutağa soluk borusu bağlanmaktadır. Yaklaşık olarak 10–12 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde olan bu borunun ilk bölümüne gırtlak denir. Gırtlak, ses telleri epitel yapılardan meydana gelmiş ve gerginlikleri kaslar yardımıyla ayarlandığı için farklı tonlarda ses çıkmasını sağlamaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 06.04.2016 16:22:29

Canlılarda Solunum Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Canlılarda Solunum"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu, Bebekler doğduğu süreden  itibaren sık görülen hastalıklar arasında üst solunum yolu enfeksiyonu görülür. Ayrıca bu solunum yolu enfeksiyonu çocukları huzursuz eden ve zor günler yaşamaları...

Gebelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Gebelikte üst solunum yolu enfeksiyonu, herkeste olduğu gibi gebelik döneminde anne adaylarında yaşanabilen sorunlardan biridir. Üst solunum yolu enfeksiyonu sinüslerle birlikte gırtlak, yutak gibi bölgelerde meydana gelen iltihap...

Hamilelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte üst solunum yolu enfeksiyonu, Hamilelik dönemi anne adayının vücut yapısının en hassas olduğu dönemdir. Hamilelik sırasında havanın soğuk olması sebebiyle oluşabilecek hastalıkların ilk sırasında üst solunum yolu enfek...

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Akut üst solunum yolu enfeksiyonu, Sürekli tekrar eden akut üst solunum yolu enfeksiyonlarının bulunmasında, zayıf olan bağışıklık sisteminin görevini düzenli olarak uygulaması sonucu vücuda parazitlerin girmesi durumu ile bu hast...

Balıklarda Solunum

Balıklarda solunum, aynı insanlardaki gibi oksijenli solunumdur. Ancak balıklar suyun içinde yaşadıklarından, solunumu solungaçları yardımıyla yaparlar. Tüm canlıların organizmasındaki hücreler oksijen kullanır. Hücredeki maddeler...

Biyoloji Solunum

Biyoloji Solunum, konusu oldukça önemli bir konudur. Organik bileşiklerdeki yani protein yağ karbonhidratta depolanmış kimyasal bağ enerjisinin açığa çıkarılarak metabolik enerjiye yani ATP'ye dönüştürülmesine solunum denir. Solun...

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu, Genellikle kış ayları ve mevsim geçişlerinde daha çok rastlanan rinit, nezle, soğuk algınlığı gibi isimlerle adlandırılan bir çeşit viral enfeksiyondur. Bu enfeksiyonlar senede çocuklarda 4-8 yetişkin...

Solunum Enfeksiyonu

Solunum enfeksiyonu, İnsanlar yemeksiz ve susuz nasıl yaşayamazlar ise nefes alıp solunum yapmadan da yaşayamayan canlılardır. Solunum enfeksiyonu bazı hastalıklar neticesinde insanlarda görülmektedir. Solunum yolları rahatsızlığı...

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu

Alt solunum yolu enfeksiyonu, sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Alt solunum yolu enfeksiyonu farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak pnömoni, bronşit ve bronşiolit alt solunum yolu enfeksiyonu ola...

İnsanda Solunum Sistemi

İnsanda Solunum Sistemi, solunum sisteminin temelinde akciğerler yer almaktadır. Akciğer normal şartlar altında pembemsi bir renge sahiptir. Hava kirliliği, sigara ve benzeri sebeplerden dolayı zamanla kararmış olabilir. Solunum s...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

solunum, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018